kitaplar

yazarlar

iletişim

Tufan Ata Türkyılmaz

1973  Eskişehir doğumlu olan Tufan Ata TÜRKYILMAZ 1988 – 1991 yılları arasında Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi Dokuma Bölümünden mezun oldu. Daha sonra Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Tekstil / Dokuma Bölümünden 1997 yılında mezun olup kısa süren bir gazetecilik tecrübesinin ardından 1998 yılında Tekstil Teknoloji Alan öğretmeni olarak Bursa’da çalışmaya başladı. Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Teknoloji Eğitimi Yüksek Lisans programından 2008 yılında mezun olan TÜRKYILMAZ halen Bursa’da öğretmenlik mesleğini sürdürmektedir.

 

Teknik Öğretmenlik mesleği sırasında Milli Eğitim Bakanlığı’na Temel Ders Kitabı olarak okutulmak üzere; Örgü Bilgisi Temel Ders Kitabı (2003), Dokuma Teknolojisi Temel Ders Kitabı (2004) ve Boya Teknolojisi Temel Ders Kitaplarını (2005) oluşturulan komisyonlara birlikte yazdı. Tekstil ve Eğitimle ilgili çeşitli dergilere de makaleler yazan TÜRKYILMAZ, 2008 yılında Tekstil Terimleri Sözlüğünü ve son olarak ise 2009 yılında Dokuma Kumaş Analizi - Dokuma Kumaş Örgüleri ve Desenciliği kitabının birinci baskısını ve Dokuma Tekniği ve Teknolojisi kitaplarını yayına hazırladı.

 

2004 yılından itibaren çeşitli sektörlere yönelik ar-ge ve sosyal sorumluluk projeleri uyguladı.

2013 yılından bu yana KOSGEB bünyesinde yürütülen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Eğitmenliği yapmaktadır.

Bilge Özgen Özmutlu

Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü mezunu olan Bige ÖZLEN ÖZMUTLU, Ürün Geliştirme Koordinatörlüğü Ve Danışmanlık Hizmetlerinin yanı sıra jakarlı kumaş tasarımı konularında eğitmenlik yapmaktadır.

 

1992 yılında tekstil sektörünün içine giren ÖZMUTLU, çeşitli işletme ve desen dairesi tecrübelerinin ardından 2000 yılında kurduğu kendi desen / tasarım bürosuyla, dokuma firmalarına yönelik olarak hazırladığı koleksiyon ve kreatif çalışmalarla sektöre Ür-Ge hizmeti verdi. Ev tekstili için mekân konseptleri de hazırlayan ÖZMUTLU, bir yandan da Bursa BEGEV bünyesinde Bilgisayarda Jakarlı Kumaş Tasarımı üzerine ders verdi.

 

Çeşitli dokuma firmalarının, yurt içi ve yurt dışı fuar standlarında, koleksiyonlarının yer aldığı ÖZMUTLU’nun,  2008 Heimtextile Trend Halinde altı trend grubuna da farklı ürünleri kabul edilip sergilendi. Dünya geneline dağıtılan Fair World Dergisinin çeşitli sayılarında yazıları yayınlandı.

 

Sektörel ihtiyaç doğrultusunda trend takibi ve yorumu, fuar ve sezonluk koleksiyon hazırlığı, desen dairesi kurum ve sistemi oturtma gibi konularda danışmanlık hizmetlerine yönelen ÖZMUTLU, halen BUTGEM bünyesinde Bilgisayarda Jakarlı Kumaş Tasarımı üzerine ders vermektedir.